Saturday, June 15, 2024
Ekstremalnie o

Jakie raki wybrać do butów

Raki to „kraby ze stali”, które mocuje się do obuwia w celu poruszania się po śniegu lub lodzie. Niektóre składają się…

By admin , in Ekstremalne Podróże Turystyka , at 23 marca, 2021

Raki to „kraby ze stali”, które mocuje się do obuwia w celu poruszania się po śniegu lub lodzie. Niektóre składają się z lżejszych stopów.

Jakie raki wybrać do butów? Nigdy nie powinniśmy unikać tego pytania, nawet jeśli nie mamy duszy wspinacza. Śnieg w górach jest dużym problemem bezpieczeństwa, a niektóre małe doliny przecinające „łatwe” przełęcze mogą być pokryte śniegiem przez całe lato. Dlatego z pewnością pożałujesz, że nie możesz założyć raków na buty,  w dniu, w którym zaoferowano Ci atrakcyjną trasę z przejazdami w śniegu.

Wybierz więc swój model obuwia w oparciu o rodzaj raków, które będzie on akceptował. Różne rodzaje zapięć raków odpowiadają stopniom sztywności buta. Sztywność determinuje użycie szybkich klipsów, ponieważ wymagają one, aby but stale zachowywał ten sam wymiar, nawet przy zgięciu.

Jeśli odległość między przodem a tyłem buta zmniejszy się, step-in, a wiązania hybrydowe nie wytrzymają.

Oczywiście raki z paskiem (poliamid i neopren) będą pasować do wszystkich rodzajów obuwia. Ale będziemy mogli z nich korzystać efektywnie tylko wtedy, gdy buty będą miały minimalną obsługę, jednak, jak napisano wcześniej, niektóre raki pasują teraz do w miarę elastycznych stóp, przez rozsądny czas.

Ale uwaga, dostosowanie raków do elastycznych i lekkich butów może być grą, która czasami może być niebezpieczna. Oprócz faktu niskiego stopnia związania raków możemy łatwiej skręcić kostkę, a paski mogą mieć tendencję do ścinania stopy i odcinania krążenia krwi.

Raki hybrydowe, zwane również mieszanymi lub połautomatycznymi, mają dźwignię pięty z szybkim klipsem. Są łatwiejsze do zainstalowania, szczególnie w trudnym terenie, a także bardziej stabilne i dlatego wskazane do alpinizmu. Pasują do butów, które mają ściągacz na pięcie i wystarczającą sztywność.

Raki wpuszczane (automatyczne) są zarezerwowane dla najbardziej sztywnych butów alpinistycznych, które mają zarówno ściągacz na palcach, jak i na pięcie.