Saturday, June 15, 2024
Ekstremalnie o

KONSTRUKCJA ŚPIWORA

Różne kształty, tkaniny i cechy śpiworów sprawiają, że wybór jednego ze śpiworów jest tak skomplikowany, dlatego uważnie przeczytaj tę sekcję,…

By admin , in Podróże Turystyka , at 23 marca, 2021

Różne kształty, tkaniny i cechy śpiworów sprawiają, że wybór jednego ze śpiworów jest tak skomplikowany, dlatego uważnie przeczytaj tę sekcję, aby uzyskać wystarczająco dużo informacji, aby podjąć względnie przemyślaną decyzję.

RÓŻNE KSZTAŁTY ŚPIWORÓW

PROSTOKĄTNE TORBY

Śpiwór prostokątny to najczęściej spotykany kształt do rekreacyjnego biwakowania. Są najwygodniejszym kształtem tradycyjnego śpiwora, ponieważ pozwalają na rozłożenie się i spanie w naturalnej pozycji. Ich wadą jest to, że są cięższe i bardziej masywne ze względu na dodatkowy materiał. Są również mniej wydajne w utrzymywaniu ciepła, ponieważ jest w nich więcej martwej przestrzeni, w której twoje ciało może się rozgrzać.

Prostokątne śpiwory mogą być całkowicie rozpinane i używane jako koc – lub razem z innym prostokątnym śpiworem można je spiąć, tworząc podwójną torbę.

PODWÓJNE TORBY

Idealne na biwakowanie dla par, zdobycie podwójnej torby i dzielenie się ciepłem ciała partnera to zdecydowanie najbardziej skuteczny sposób na utrzymanie ciepła. Te przeznaczone do rekreacyjnego biwakowania to jedne z największych i najcięższych toreb, jakie można znaleźć, więc kup tylko jedną z nich, jeśli to wszystko, co planujesz z nią zrobić.

Podwójne torby stworzone z myślą o bardziej technicznych zajęciach, takich jak wspinaczka alpejska lub ultralekkie wędrówki z plecakiem, to świetna opcja, aby zmniejszyć całkowitą wagę plecaka Ciebie i Twojego partnera, ponieważ możesz bardziej polegać na cieple ciała drugiej osoby i uzyskać lżejszą torbę niż w innym przypadku potrzeba. Tylko upewnij się, że jeśli twój partner go niesie, masz przy sobie dodatkową część namiotu, więcej jedzenia lub coś w tym stylu. Bądź sprawiedliwy.

MUMIA TORBY

Mumia to najlżejsze tradycyjne śpiwory (o najlżejszych nietradycyjnych śpiworach przeczytasz poniżej), z zastrzeżeniem, że dla niektórych są raczej niewygodne, a dla innych wręcz klaustrofobiczne. Ich ciasno wyrzeźbione kształty nie tylko sprawiają, że są znacznie lżejsze niż prostokątne torby, ale także sprawiają, że są bardzo wydajne w utrzymywaniu ciepła, ponieważ jest bardzo mało martwej przestrzeni, w której twoje ciało może się nagrzać.

Uważaj jednak na mumię, która jest zbyt ciasna – aby śpiwór działał prawidłowo, wokół ciała musi krążyć przynajmniej trochę powietrza. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli planujesz nosić w torbie dodatkowe warstwy, aby wyrównać jej temperaturę.

SPECJALISTYCZNE KSZTAŁTY

Półprostokątne torby próbują wypełnić lukę między torbami mumii a torbami prostokątnymi i są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę wagi, ale nie chcą czuć się pogrzebane.

KOŁDRY

Kołdry są (stosunkowo) nowym osiągnięciem w systemach spania na terenach wiejskich. Działają przy założeniu, że skoro całe wypełnienie na dnie śpiwora jest ściskane pod tobą, kiedy się na nim kładziesz, równie dobrze może w ogóle go tam nie być – a tak nie jest. Zamiast tego kładziesz się bezpośrednio na karimacie i owijasz kołdrę wokół ciała, z nogami i stopami w dolnej jednej trzeciej kołdry, która jest całkowicie zamknięta lub zapinana na zamek błyskawiczny.

Kołdry mają odpinane, regulowane systemy pasków, które integrują się z podkładką do spania, aby upewnić się, że pozostają na miejscu i nie przepuszczają przeciągów w niższych temperaturach. Ponieważ kołdry wykorzystują mniej materiału, mniej wypełnienia i nie mają zamka błyskawicznego lub są znacznie mniejsze, są jednymi z najlżejszych śpiworów, jakie można dziś dostać.

ŚPIWORY DLA KOBIET

Śpiwory damskie mają nieco inną konstrukcję niż śpiwory unisex, a mianowicie mają krój węższy w ramionach, szerszy w biodrach i są dostępne w wielu krótszych długościach. Są również wyposażone w dodatkową izolację.